Çok meraklı çok deneyimli

Pitstop’un taze medikal müdürü Sibel Şensu, tam dört haftadır bizimle birlikte. Onu daha yakından tanımak istedik ve kendisi bu isteğimizi kırmadı.
Öncelikle eğitim hayatını sorduğumuz Şensu, tıp eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladığını söylüyor. Sonrasında patoloji alanında uzmanlığını Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde yapan Şensu, mecburi hizmet dahil 12 yıl boyunca tıp alanında çalıştığını anlatıyor. 30’dan fazla bilimsel çalışmaya dahil olan Şensu’nun çalışmalarından bazıları yurt dışında da yayınlanmış.

Kendi kelimeleriyle “değişikliği, farklı dünyaları, sınırları aşmayı seven” Şensu, patoloji alanında görevini tamamladığını düşünerek bir ilaç şirketinde medikal müdürlük yapmaya başlıyor ve ürün müdürlüğü de yaptığı bu şirkette beş yıl boyunca çalışıyor.
Sonrasında ise tıbbi çeviriler yapmaya başlayan ve hekimleri TUS’a hazırlayan bir dershanede dersler veren Şensu, iki yılın sonunda bir arkadaşının getirdiği ilan sayesinde “medikal ajans” konseptinden haberdar oluyor. Gördüğü o ilana başvuruyor ve hemen ertesi gün medikal müdür olarak işe giriyor. Tam 10 yılını burada çalışarak geçiriyor.

Bu esnada Marmara Üniversitesi’ne başvuran Şensu, burada ders vermeye başlıyor. Hem medikal müdür hem de öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürürken Pitstop ile yolu kesişiyor. Tüm zamanını Pitstop’a ayırmak adına üniversitedeki görevinden istifa eden Şensu, aramıza katılıyor.
Mesleki donanımını sadece kariyeri için kullanmayan Şensu, bir yıl önce psikolog olan kızı İpek Şensu ve eğitimci olan kardeşi Ece Gökyar ile birlikte, hayatında ergenlik dönemindeki gençler olan yetişkinlere kılavuzluk yapacak superergen.com isimli bir platform oluşturuyor. Merkezinde ergenlerin olduğu sağlık, eğitim, ilişkiler, beslenme, psikoloji ve daha birçok konuda yetişkinlere destek olmayı amaçlayan bu platform ilk yılında 12 bin ziyaretçiyi ağırlıyor. Gönüllülerle çalışan sitede her iki günde bir yeni bir içerik yayınlanıyor.

Hayattaki temel motivasyonunu sorduğumda Şensu’nun cevabı; “merak” oluyor. Meraklı bir insan için hekimliğin iyi bir seçim olduğundan bahsederken; “Derinlemesine öğrenemesem de her şeye dokunmak istiyorum. Her uzmanlığa saygı duyuyorum. Aslında bütün uzmanlıklar bir zincirin halkası. Bu uzmanlıklarla birbirimize tutunuyoruz. Doktorluk da bu halkalardan sadece biri, diğer uzmanlıklardan ne altta ne de üstte” diyor.

Ajans hayatında onu etkileyen şeyi sorduğumda yaratıcılığa olan hayranlığından bahsediyor. Bu esnada fantastik film tutkusuna da değinmeden geçmiyor. Sinemayı bir eğlenceden ziyade keşif olarak tasvir ediyor ve bu yüzden farklı ülke sinemalarını sevdiğini anlatıyor.

Hayatının büyük bir kısmını İstanbul’da geçirmesine rağmen Şensu’nun en sevdiği şey mimar eşiyle birlikte gezmek ve fotoğraf çekmek. Gezilerine çıkmadan önce mutlaka gideceği yerlerin yemeklerini de araştıran Şensu, şu sıralar yemek fotoğrafları çekiyor ve bu konuda kendini geliştirmek istiyor.

Kendisine Pitstop’u sorduğumda: “Her şeyiyle farklı. Kurumsal bir yapının içinde insan ilişkilerinin sıcaklığını koruyan bir yapı var burada. Çok disiplinli bir çalışma ortamı. Büyük şirketlerle yenilikçi projelerde çalışıyoruz. Bunlar hoşuma gidiyor. Ayrıca çok özel bir atmosferi var Pitstop’un. Herkes kendi alanında son derece uzman ve dolu. Umarım ilerleyen zamanlarda birlikte çok güzel işler yapacağız” diye yanıtlıyor.

Pitstop ailesi olarak kendisine tekrar hoş geldin diyoruz. Biz de birlikte yapacağımız güzel işleri iple çekiyoruz.