Çizginin Dışında Bir Simge

İlk sanatsal çalışmasını henüz iki buçuk yaşındayken babasını çizerek yapan Simge, aynı anda dingin ve eğlenceli olmayı başarabilmiş, yaptığı çizimlerle harikalar yaratabilen bir tasarımcı. Kocaeli Üniversitesi,  Fotoğraf ve Grafik Bölümü, Grafik Anasanat Dalı’nda eğitimi alan Simge; illüstrasyon, suluboya, karikatür ve çizgi roman gibi bir çok konuda hala atölye çalışmaları yapan bir yetenek.

“Öğrencilik yıllarımda bir mizah dergisinde genç bir karikatürist olarak da çalıştım ama maalesef devam ettiremedim” diyen Simge en çok pişmanlık duyduğu konunun bu yarım bırakılmış heves olduğunu söylüyor. Pitstop’ta daha ilk günden huzur ve mutluluk bulduğunu söylüyor. Hayattaki en önemli şeylerin huzur, mutluluk ve sağlık olduğuna inanıyor (aynen!).

“Fantastik olan her şey” onun için ilgi çekici. Kendisi de fantastik çizimler ve tasarımlarla ilk yaptığı işlerde herkesin beğenisini kazandı. Tasarımlarında çizginin dışına çıkarak farklılık yaratmayı seven Simge “ileri geri dönüşüm tekniği” ile seramik ve çeşitli malzemeleri birleştirerek kullanılabilir eşyalar, heykelcikler, figürler, süs objeleri yapıyor. Sakin görünüşüne aldanarak dinlediği müziği yanlış tahmin ettiğimiz Simge tam bir metalci! Yaşam tarzının önemli bir kısmını bu müzikle özdeşleştirmiş. Yani yüzeysel değil, orijinal!

 “Çalışma hayatı ve hobilerimden arta kalan boş vakitlerimde ya konserdeyimdir ya da film izliyorumdur” diyen Simge, sevdiği insanların karikatürlerini çizmeyi ve gördüğü her canlıyı sevmeyi de ihmal etmiyor ve ekliyor; “ekolojik ayak izimi de elimden geldiğince düşük tutmaya çalışıyor ve tüm bu konularda diğer çevre bilincine sahip insan ve kuruluşlarla yardımlaşıp birlikte çaba gösteriyorum.”

Hoş geldin hayatı bol çizimli, çizgi dışı arkadaşımız… (Metal forever!)