5 maddede sağlığa iyi gelen mobil teknolojiler

Bundan 10 yıl önce mobil teknolojilerin sağlımızı iyi anlamda etkileyeceği ve sağlık uzmanlarının bizi bu yolla tedavi edecekleri söylense muhtemelen çoğu insan buna gülüp geçerdi. Fakat gerçekler hiç de gülünecek gibi değil. Günümüzde insanların sağlık hizmetlerine mobil olarak ulaşma oranı azımsanamayacak kadar arttı. Bu da doktor ve hemşirelerin hastalara artık mobil olarak sağlık hizmeti sunabilmesini sağlıyor. Aynı zamanda, mobil teknolojilerin sağlık alanında kullanımının artması insanların kendi sağlıkları için aldıkları kararları ve uyguladıkları yöntemleri de etkilemeye başladı.

Aşağıdaki veriler de bu iddiaları destekler durumda:

  • 2012 sonunda mSağlık (mHealth) uygulamaları mobil cihazlara 44 milyon kere indirilmiş olacak. 2016 yılında bu sayının 142 milyon olması bekleniyor.
  • Bu yaz itibarıyla 13.000 sağlık uygulaması iPhone’lar için indirilebilir olacak. Bu uygulamaların yaklaşık yarısı (6.000 tanesi) sağlık uzmanları için geliştirilmiş.
  • Hekimlerin %80’den fazlası bir mobil cihaza sahip.
  • Hekimlerin yaklaşık %30’u hastalarını tedavi etmek için akıllı telefon veya tablet bilgisayar kullanıyor.

Peki bu teknoloji sağlık hizmetlerini ve tedavi yöntemlerini nasıl etkiliyor?

Fiziksel Aktivite Takibi

Hepimiz asansör kullanmak yerine merdiven inip çıkmanın veya arabaya binmek yerine yürümenin kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyoruz. Peki bunun takibini, yaktığımız kalorilerin hesabını kim yapıyor?

Sağlık verilerimizi gösteren mobil uygulamalar, attığımız adım sayısını, yediğimiz yemekleri ve buna bağlı olarak yaktığımız kalorileri göstererek fiziksel aktivitelerimizin kaydını tutuyor. Bu sayede sağlık uzmanları hastalarının (hatta hastalar kendilerinin) fiziksel aktivite takibini yapabiliyor.

Medikal Referans Teknolojisi

Ne yazık ki dünyanın birçok yerinde kaliteli sağlık hizmetine veya iyi eğitimli sağlık uzmanlarına ulaşmak her zaman mümkün olmuyor.

Health eVillages bu durumu düzeltmek için çalışmalar yapıyor. Az gelişmiş bölgelerdeki veya risk altındaki kliniklere Skyscape medikal referans teknolojisi yüklenmiş mobil telefonlar ve iPad’ler bağışlıyor. Aynı zamanda Kenya, Uganda, Haiti ve Çin gibi ülkelerdeki hekimlere mobil teknolojiler hakkında eğitim veriyor. Kar amacı gütmeyen bu organizasyon, tüm bu çalışmalarla güncel ve iyi tıp eğitimi verilemeyen yerlerde hasta bakımının kalitesini artırmayı hedefliyor.

Doğru Sağlık Uzmanına Ulaşmak

iTriage, hastaların doktor ziyaretlerinin kalitesini artırmak için geliştirilmiş bir uygulamadır. 6 milyon kişi tarafından indirilen bu uygulama, hastaların semptomlarını kendilerinin anlamasını ve bu sayede direkt olarak en doğru sağlık uzmanıyla iletişime geçmelerini sağlamaktadır. Uygulama, kullanıcıların mobil telefonları aracılığıyla randevu alabilmelerini veya acil durum odalarına kayıt yaptırabilmelerini sağlamaktadır.

Mobil Uyumlu Hastaneler

Hastaneler mobil teknolojilere uyum sağlamaya başlıyor. Bu yolla hasta, doktor ve çalışan kayıtlarını tutuyor, hastaların hastaneye mobil cihazları ile giriş çıkış yapmalarını sağlıyor ve tedavi uyumu ve sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmayı hedefliyor.

Tele-sağlık Servisleri

Amerika Savaş Gazileri İşleri Bakanlığı (Department of Veteran Affairs), savaş gazileri ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmak için mobil sağlık hizmetleri sunuyor.

1.000 aileye mobil sağlık uygulamaları yüklenmiş iPad’ler dağıtılacağını açıklayan Bakanlık, bu sayede gazilerin bakımını üstlenen kişilerin evden çıkmadan çok daha iyi bakım verebilmelerini amaçlıyor.


Kaynaklar:

Infographic: Mobile Technology in Healthcare
hitconsultant.net/2012/05/02/inographicmobile-technology-in-healthcare/

Top 10 iPhone Medical Apps for 2011
mobihealthnews.com/15229/top-10-iphone-medical-apps-for-2011/

Mary Modahl. Tablets Set to Change Medical Practice. 15 Haziran 2011.
quantiamd.com/q-qcp/QuantiaMD_Research_TabletsSetToChangeMedicalPractice.pdf

VA to Equip 1,000 Family Caregivers with iPads
mobihealthnews.com/17260/va-to-equip-1000-family-caregivers-with-ipads/